Rywalizacja na wysokim poziomie oraz zużycie związane ze starzeniem się mogą negatywnie wpływać na stan stawów konia. Poważne urazy, długotrwałe stany zapalne oraz osteochondroza (OCD) to tylko niektóre z czynników, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości życia konia. Problemy ze stawami mogą objawiać się sztywnością, zmniejszoną wydajnością chodu, skróceniem kroku, niechęcią do ruchu, obrzękiem aż w ostateczności jawną kulawizną.
Stawy to mocne, ruchome obszary szkieletu, w których spotykają się dwie kości. Końce każdej kości pokryte są chrząstką stawową, a przestrzeń stawowa wypełniona jest mazią stawową. Chrząstka działa jak poduszka lub amortyzator, podczas gdy maź stawowa pełni funkcję "smaru". Chrząstka składa się głównie z chondrocytów, wody związanej z glikozaminoglikanami (GAG) oraz silnej, kolagenowej tkanki łącznej. Staw otoczony jest twardą otoczką z tkanki włóknistej (torebką stawową), która izoluje i utrzymuje strukturę stawu razem. Chrząstka jest bardzo sprężysta i wytrzymała, lecz niestety jej zdolności regeneracyjne wymagają więcej czasu. Dlatego też, jeśli naprawa jest zbyt wolna w stosunku do powstających uszkodzeń, zaczynają pojawiać się zwyrodnienia. Proces ten prowadzi do stanu zapalnego, który z kolei pogłębia zwyrodnienie, tworząc zamknięty cykl.
Kluczowe dla właściciela konia jest podjęcie odpowiedniej decyzji. Kliniczna lub długotrwała kulawizna u zwierzęcia powinna zostać zbadana przez lekarza weterynarii pod kątem przyczyn leżących u jej podstaw. Drogie i nowatorskie techniki, takie jak zastrzyki do stawów, biologiczne leki przeciwzapalne i terapia komórkami macierzystymi to jedne z metod, które może zaproponować nam weterynarz po wykonaniu szeregu badań. Z racji na bardzo wysokie koszty takich terapii, właściciele koni często sięgają po tańsze alternatywy złagodzenia objawów bólowych u konia takie jak leki przeciwzapalne, które niestety tylko maskują problem. Ponieważ zdrowie stawów jest tak ważne dla koni sportowych, a kulawizna jest główną przyczyną wykluczającą konie z użytkowania pod siodłem, nie jest zaskakujące, że wielu ekspertów zajmujących się badaniem, diagnozowaniem i leczeniem stawia na profilaktykę i zapobieganie.
Suplementy na stawy dostępne bez recepty cieszą się coraz większą popularnością jako dodatek do terapii weterynaryjnych, interwencja w nagłych przypadkach lub jako środek zapobiegawczy u młodych koni rozpoczynających swoją sportową karierę. Utrzymanie zdrowia stawów poprzez suplementację może poprawić wydajność i przedłużyć sprawność koni sportowych. Obecnie wybór dodatków żywieniowych dla koni w sklepach jeździeckich jest ogromny, a właściciele coraz bardziej świadomi profilaktyki i płynących z niej korzyści.
GLUKOZAMINA - jest jednym z kluczowych składników niezbędnych do syntezy glikozaminoglikanów (GAG) oraz proteoglikanów, które są głównymi składnikami chrząstki stawowej. Jako prekursor tych substancji, wspomaga produkcję nowej chrząstki stawowej i przyspiesza regenerację uszkodzonej. Glukozamina wykazuje właściwości przeciwzapalne, poprzez hamowanie działania enzymów odpowiedzialnych za degradację chrząstki stawowej. Dodatkowo wspomaga produkcję kwasu hialuronowego, który jest składnikiem mazi stawowej.
SIARCZAN CHONDROITYNY - jest składnikiem strukturalnym chrząstki stawowej. Podobnie jak glukozamina, siarczan chondroityny pomaga w produkcji glikozaminoglikanów (GAG) i proteoglikanów, które są niezbędne do budowy i regeneracji chrząstki stawowej. Prócz działania przeciwzapalnego oraz stymulującego produkcję kwasu hialuronowego poprawia elastyczność i wytrzymałość.
KWAS HIALURONOWY - jego główną funkcją jest tworzenie mazi stawowej, która działa jak naturalny smarujący środek w stawach. Maź stawowa zapewnia nawilżenie i utrzymuje elastyczność powierzchni stawowych, co ułatwia płynne i bezpieczne ruchy stawów. Odpowiednia ilość mazi stawowej jest niezwykle ważna, ponieważ pełni ona również funkcję naturalnego "amortyzatora" - absorbuje siły działające na stawy podczas ruchu, zmniejszając ryzyko uszkodzenia chrząstek.
MSM - inaczej metylosulfonian metan, który jest organicznym związkiem siarki. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i zdolność do wspierania produkcji kolagenu, suplementowanie MSM pomaga w zapobieganiu uszkodzeniom tkanek stawowych i zmniejsza ryzyko degeneracji stawów. Wykazuje również działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki.
WITAMINA C - jest niezbędna do produkcji kolagenu, który jest głównym składnikiem tkanki łącznej, w tym chrząstki stawowej. Kolagen jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej struktury, elastyczności i wytrzymałości chrząstki stawowej. Kwas askorbinowy działa również jako silny antyoksydant, pomagając w neutralizowaniu wolnych rodników w organizmie, które powodują stres oksydacyjny przyczyniający się do uszkadzania komórek stawowych.
OMEGA 3 - kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), wykazują silne działanie przeciwzapalne. Zmniejszają produkcję substancji prozapalnych w całym organizmie w tym również w stawach, zmniejszając ból i sztywność. Regularne podawanie kwasów omega 3 ma pozytywny wpływ na cały organizm w tym również na układ sercowo-naczyniowy.
Wybierając suplement na stawy, znajomość konia i przeprowadzenie badań bardzo Ci się przydadzą. Poświęć trochę czasu na porównanie składników każdego produktu, zawartego w nim stężenia i zalecanej dziennej porcji. Zbadaj oświadczenia dotyczące składników wymienionych na produkcie. Dzięki starannemu zarządzaniu treningiem, zawodami, leczeniem i dietą konie z uszkodzonymi stawami mogą nadal osiągać sukcesy i odnosić sukcesy w zawodach.
Poniżej znajdziesz listę proponowanych i polecanych produktów, które mogą być podawane profilaktycznie jak również mogą wspomóc procesy leczenia problemów stawowych u koni. W razie wątpliwości skonsultuj produkt ze swoim weterynarzem!