Potrzebujesz szybkiej wysyłki? Dział 24h czeka na Ciebie Zobacz produkty*

Urazy ścięgien u koni

Urazy ścięgien u koni

 

 

Czym są ścięgna i jaka pełnią funkcję?

Ścięgna to bardzo silne i zarazem mało rozciągliwe struktury. To tkanki miękkie, łączące mięsień z kością lub kość z kością. Zbudowane są z kolagenu typu I, który jest składnikiem budulcowym skóry i nadaje wytrzymałość tkance łącznej. Ścięgna u koni działają na zasadzie sprężyny, a więc są siłą napędową podczas ruchu. W związku z tym, że są one umiejscowione w kończynach dolnych, będących głównym motorem napędowym są narażone na przeciążenia, a także urazy. 

Urazy ścięgien stanowią bardzo złożony problem i według badan stanowią 10% przyczyn kulawizn u koni. 

Co to jest uraz ścięgna?

Do urazów ścięgien dochodzi w momencie  naciągnięcia, czyli zerwania włókien lub tez naderwania więzadeł  podtrzymujących daną kończynę. W momencie rozerwania włókien kolagenowych, a także naczyń krwionośnych dochodzi do stanu zapalnego, czego efektem jest obrzęk i bolesność w obszarze uszkodzonej tkanki. Charakterystycznym objawem uszkodzenia ścięgna-  oprócz samej kulawizny - według nomenklatury weterynaryjnej jest wybrzuszenie w kształcie tzw. fajki. 

Diagnoza weterynaryjna oraz leczenie.

Diagnoza następuje zazwyczaj po badaniu klinicznym oraz badaniu USG, wykonanym przez lekarza weterynarii. Pozwala to ocenić stopień urazu, jego charakter, a także zaplanować odpowiednią ścieżkę rehabilitacyjną. Czas stanowi kluczowy element samego procesu leczenia oprócz samej farmakologii wdrożonej przez lekarza weterynarii. Jednak żadnej z tych dróg nie można przejść na skróty. 

Niepotwierdzona diagnoza, a także zbyt krótki czas rekonwalescencji nie dadzą dobrych rezultatów.

W procesie leczenia zalecane są zabiegi fizjoterapii np. laseroterapia, ultradźwięki, fala uderzeniowa oraz podawanie PRP (platelet rich plasma), które polega na podaniu metodą iniekcji odpowiednio przygotowanego, pobranego od leczonego konia- osocza bogatopłytkowego. Pamiętaj, że odpowiednie leczenie dobierze Twój lekarz weterynarii. Również on doradzi najlepiej ile ruchu powinien otrzymywać Twój koń. W nowoczesnej weterynarii odchodzi się od całkowitego ograniczenia poruszania się przez konie. Natomiast to czy i ile Twój koń może spędzać czasu na spacerach najlepiej doradzi Twój weterynarz. 

Proces leczenia - co się dzieje?

Dobrze wiedzieć co dzieje się w momencie zaleczenia ścięgien naszego konia po urazie. 
Kolagen typu I zastąpiony jest przez kolagen typu III. Co to oznacza? Ścięgna nie są już tak odporne na urazy jak w stanie pierwotnym, a dzieje się tak dlatego, że kolagen typu III mimo iż posiada więcej włókien jest mniej trwały i mniej elastyczny. 

Po okresie leczenia, do kolejnych treningów należy wprowadzać konia stopniowo. Zbyt gwałtowne lub przedwczesne przywrócenie go do pracy może przekreślić całą dotychczasową terapię, a nawet pogorszyć stan wyjściowy. W miejscu zrostu ścięgna powstaje blizna- i miejsca wokół tej blizny są przede wszystkim w pierwszym okresie bardziej narażone na ponowne naderwanie. 

W razie podejrzenia urazu ścięgna, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, który pomoże zdiagnozować problem i dobrać odpowiednie metody leczenia. 

W naszym sklepie znajdziesz wiele produktów, które mogą okazać się pomocne w leczeniu i regeneracji ścięgien. Z fizjoterapeutycznych rozwiązań polecamy ochraniacze Nordian w których wykorzystana jest technologia leczenia światłem czerwonym.

Wyniki przeprowadzanych badań dotyczących wpływu światła czerwonego na organizmy żywe są imponujące. Terapia światłem LED jest jednym ze sposobów, aby pomóc organizmowi w tzw. samoleczeniu. Przy zastosowaniu odpowiedniej długości fal w tkance poddanej ekspozycji zwiększa się krążenie sprzyjające tworzeniu się nowych naczyń włosowatych. Nowe naczynia włosowate przyspieszają proces gojenia i regeneracji dostarczając więcej tlenu, a także więcej składników odżywczych. Terapia LED stymuluje uwalnianie adenozynotrifosforanu (ATP). ATP jest głównym nośnik energii w komórkach. Jego zwiększenie pozwala komórkom na szybsze wykorzystanie składników odżywczych i szybsze pozbywanie się produktów przemiany materii. Ponadto światłoterapia zwiększa aktywność układu limfatycznego. Dzięki zastosowaniu terapii światłem można podwoić średnicę naczyń limfatycznych, usprawniając ich działanie, co w praktyce oznacza szybsze ustępowanie i zmniejszanie obrzęków. Badania dowodzą również, że diody LED stymulują produkcję kolagenu. Dzięki zwiększeniu produkcji tego budulcowego białka, poddane terapii obszary znacznie szybciej się regenerują oraz są mniej podatne na urazy. Zwiększona produkcja kolagenu przyspiesza gojenie się trudnych ran oraz zmniejsza powstawanie blizn, sprawiając, że są one mniej widoczne i bardziej elastyczne.

Badania przeprowadzone na licznych grupach koni a także psów potwierdzają skuteczność terapii światłem w zakresie:
- zmniejszania trudnych do zdiagnozowania bólów mięśniowo-szkieletowych,
- poprawy komfortu życia zwierząt ze zwyrodnieniami (zmniejszenie kulawizn),
- łagodzenia stanów zapalnych zarówno skóry, jak i tkanek głębokich,
- przygotowania grzbietu konia do przyjęcia jeźdźca, zwłaszcza w miesiącach zimowych, poprzez rozgrzanie, zwiększenie krążenia i rozluźnienie mięśni,
- przyspieszenia regeneracji po intensywnych treningach.

W sprzedaży posiadamy dwa produkty- pojedynczy ochraniacz oraz parę

Profilaktyka

Profilaktyka urazów ścięgien to przede wszystkim odpowiednio dobrane metody treningowe, regularność pracy, a także wnikliwa obserwacja sposobu poruszania się wierzchowca. Nie da się ukryć, że samo podłoże po którym porusza się nasz koń podczas treningów jest ważnym elementem pozwalającym utrzymać go w dobrym zdrowiu, jednak nie zawsze mamy wpływ na to, jakie podłoże  znajduje się akurat w naszej stajni. 

Nie lekceważ żadnej opuchlizny kończyn. Dobrze dobrana suplementacja podtrzyma odpowiednią kondycję ścięgien i więzadeł. Zabezpieczenie końskich nóg w podczas treningu to dobry sposób na uniknięcie dodatkowych wizyt weterynarza! Nie zapomnij również o pielęgnacji okołotreningowej- odpowiednie wcierki potrafią wiele pomóc- przygotować tkanki przed jak i pomóc w regeneracji po jeździe.



Powiązane produkty